Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da emekli maaşları için referandum çağrısı - 22 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
Gümrüklerde altın ve para sınırına dikkat! Oktan Erdikmen & Uğur Yiğitbaşı
Almanya'nın savaşa girme ihtimali var mı? - Haftanın Yorumu 37. Bölüm Oktan Erdikmen
10 Haziran 2024 Pazartesi

AfD yerel seçimde istediğini alamadı ama AP seçimlerinde güçlü

Almanya Thüringen'de yerel yönetim seçimlerinin ikinci turu düzenlendi. Aşırı sağcı AfD hiçbir belediyeyi kazanamadı ancak AP seçimlerinde her 3 oydan 1'ini alarak eyalette birinci parti oldu.

AfD yerel seçimde istediğini alamadı ama AP seçimlerinde güçlü

Thüringen'deki yerel yönetim seçimlerinde aşırı sağcı AfD, ikinci tur oylamasında hiçbir yönetimi kazanamazken, çoğunlukla CDU ve SPD'nin adayları başarılı oldu. Ancak Avrupa Parlamentosu seçimlerinde AfD, oyların neredeyse üçte birini alarak önemli bir çıkış yaptı.

Yerel yönetimlerdeki değişimler

Erfurt: CDU'dan Andreas Horn, SPD'li Andreas Bausewein'i yenerek Erfurt'un yeni belediye başkanı oldu.

Gera: CDU'lu Kurt Dannenberg, bağımsız aday Julian Vonarb'ı mağlup ederek yeni belediye başkanı oldu.

Apolda: CDU destekli bağımsız aday Olaf Müller, AfD'li Simon Ehrenreich'i yenerek belediye başkanı seçildi.

Sömmerda: Christian Karl (CDU), AfD'li Stefan Schröder'i yenerek Sömmerda'nın yeni ilçe yöneticisi oldu.

Ilm-Kreis: Bağımsız aday Petra Enders, AfD'li Ralf Gohritz'i geride bırakarak Ilm-Kreis'in ilçe yöneticisi olarak görevine devam edecek.

Hildburghausen: Sven Gregor (Freie Wähler), Neonazi Tommy Frenck'e karşı büyük bir zafer kazandı.

Gotha: Knut Kreuch (SPD), bağımsız aday Robert Luhn'u yenerek Gotha'nın belediye başkanlığına devam edecek.

Eisenach: Christoph Ihling (CDU), Eisenach'ın yeni belediye başkanı seçildi.

Eichsfeld: CDU'lu Marion Frant, bağımsız aday Marcel König'i mağlup ederek Eichsfeld'in ilçe yöneticisi oldu.

Avrupa Parlamentosu seçimleri

Avrupa Parlamentosu seçimlerinde AfD, oyların yüzde 30,7'sini alarak birinci parti oldu. Diğer partilerin oy oranları ise şöyle:

- CDU: Yüzde 23,2

- Sahra Wagenknecht İttifakı (BSW): Yüzde 15

- SPD: Yüzde 8,2

- Sol Parti: Yüzde 5,7

- Yeşiller: Yüzde 4,2

- FDP: Yüzde 2

Seçimlere katılım oranı yüzde 61,9 olarak gerçekleşti. Bu oran, beş yıl önceki seçimlere göre biraz daha yüksek. Ayrıca, ilk kez 16 ve 17 yaşındaki gençler de oy kullandı.

CDU: Halk değişim istiyor

Thüringen CDU Başkanı Mario Voigt, seçim sonuçlarının halkın değişim istediğini gösterdiğini belirtti. Voigt, CDU'nun "başarısız sol politikaların ve tehlikeli aşırı sağcılığın" karşısında sorumlu bir alternatif sunduğunu ifade etti.

AfD sonuçlardan memnun

Thüringen AfD eş başkanı Stefan Möller, partilerinin eleştirilere rağmen güçlü bir sonuç aldığını belirtti. Möller, Avrupa Parlamentosu seçimlerindeki başarılarının yaklaşan eyalet seçimleri için iyi bir başlangıç olduğunu söyledi.

Yerel yönetim seçimlerinde AfD başarısız olurken, Avrupa Parlamentosu seçimlerinde güçlü bir performans sergiledi. Bu sonuçlar, yaklaşan eyalet seçimleri için önemli bir gösterge olabilir

Geri Dön 10 Haziran 2024 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN