Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da silahlanma çatlağı: "Hedef olduk" - 12 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
ALMANYA'DA YENİ VATANDAŞLIK YASASI - Dr. Martin Manzel
Alman istihbaratı hangi Türkleri izliyor? - Haftanın Yorumu 36. Bölüm Oktan Erdikmen
07 Haziran 2024 Cuma

AB seçimleri başladı: Oy verme yaşı tartışması

Avrupa Parlamentosu seçimleri başladı. Bu seçimde, Almanya dahil bazı ülkelerde oy kullanma yaşı 16'ya indirildi. Konuya ilişkin karşıt görüşler var.

AB seçimleri başladı: Oy verme yaşı tartışması

AB'ye üye 27 ülkede 6-9 Haziran'da gerçekleşecek seçimlerde oy verme işlemi dün Hollanda'da başladı. En yoğun gün ise 9 Haziran'da 21 ülkenin sandığa gideceği gün olacak. Yaklaşık 400 milyon seçmen, 4 gün sürecek bu seçimlerde AB'nin yeni yönetimini belirlemek için oy kullanacak.

Bu seçimlerde bazı ülkelerde oy verme yaşının düşürülmesi nedeniyle 18 yaşından küçük seçmenler de ilk kez oy verecek. Almanya, Avusturya, Belçika, Malta'da 16, Yunanistan'da ise 17 yaşındakiler oy kullanabilecek.

Öğretmenler 16 yaşında oy verilmesine karşı

Almanya'da 16 ve 17 yaşlarındaki yaklaşık 1,4 milyon genç, 9 Haziran'da yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerinde oy kullanma hakkına sahip olacak. Ancak Alman Öğretmenler Birliği, oy kullanma yaşının 16'ya düşürülmesini eleştirdi. Birlik Başkanı Stefan Düll, "Birçok genç, oy kullanma hakları konusunda endişeli ve siyasete ilgisiz. Oy verme olgunluk gerektirir, 18 yaşında yetişkin olunmasının bir nedeni var" dedi.

Öğrenciler: Gençlerin siyasete katılımını güçlendirir

Federal Öğrenci Konferansı Genel Sekreteri Louisa Basner ise oy kullanma yaşının 16'ya düşürülmesini savunarak, "Bu gençlerin siyasi katılımını güçlendirir" dedi. 2022'de Federal Meclis, Avrupa seçimlerinde oy verme yaşını 16'ya düşürmüş ve böylece ilk kez 18 yaşın altındakilerin oy kullanmasına izin vermişti. Geçen hafta Federal Aile Bakanı Lisa Paus, federal seçimlerde de oy verme yaşının 16'ya düşürülmesi çağrısında bulundu.

Ancak Bertelsmann Vakfı'nın araştırmasına göre, 16-25 yaş arasındaki gençlerin sadece yüzde 57'si Avrupa Parlamentosu seçimlerinde oy kullanmayı planlıyor. 

FDP'den Wolfgang Kubicki ve CDU/CSU'dan Thorsten Frei gibi isimler ise oy verme yaşının reşit olma yaşıyla uyumlu olması gerektiğini savunarak, 16 yaşında oy kullanmaya karşı çıkıyor. Karşıt görüşün ortak argümanı ise “18 yaşındakilere ehliyet bile vermezken, ülkenin kaderini tayin etmelerine izin vermemeliyiz" oldu.

Geri Dön 07 Haziran 2024 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN