Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Dünya çapında yazılım krizi: Büyük reset endişesi- 19 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
Gümrüklerde altın ve para sınırına dikkat! Oktan Erdikmen & Uğur Yiğitbaşı
Almanya'nın savaşa girme ihtimali var mı? - Haftanın Yorumu 37. Bölüm Oktan Erdikmen
04 Haziran 2024 Salı

İngiliz bankasına ABD'de 'terör finansmanı' suçlaması

İngiliz bankası Standard Chartered, ABD yargısı tarafından terör gruplarının finansörleri için milyarlarca dolarlık işlem gerçekleştirmekle suçlanıyor.

BBC'de yer alan habere göre; 2012 yılında Cameron hükûmetinin müdahalesiyle ABD Adalet Bakanlığı'nın bankaya yönelik kovuşturmayı önlediği iddia ediliyor. Yeni belgeler, bankanın 2008'den 2013'e kadar İran'a yönelik yaptırımları ihlal ederek 100 milyar dolardan fazla değerde binlerce işlem yaptığını ortaya koyuyor. Bağımsız bir uzman, ABD hükümeti tarafından terör gruplarını finanse etmekle suçlanan kişi ve şirketlerle yapılan 9,6 milyar dolarlık döviz işlemini belirledi.

Banka iddiaları reddediyor

Standard Chartered, bu iddiaları reddetti ve önceki iddiaların ABD yetkilileri tarafından "tamamen çürütüldüğünü" belirtti. 2012 ve 2019'da İran ve diğer ülkelere yönelik yaptırımları ihlal ettiği için toplamda 1,7 milyar dolardan fazla ceza ödeyen banka, terör örgütleri için işlem yaptığını kabul etmedi.

Mahkeme: Banka, iddia ettiğinin aksine işlemlerine devam etti

Mahkeme belgelerinde, bankanın İran Merkez Bankası adına işlem yapmaya devam ettiği ve İran operasyonlarını 2007'de durdurduğunu iddia etmesine rağmen, bu işlemlerin devam ettiği belirtildi. Ayrıca, Taliban'ın yol kenarı bombalarında kullanılan patlayıcı malzemeleri satan bir Pakistan gübre şirketi ve Hizbullah'ın önemli bir finansörü olan Mohammad Ibrahim Bazzi'nin sahip olduğu bir Gambiya şirketi için işlemler yapıldığı iddia edildi.

Geri Dön 04 Haziran 2024 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN