Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da emekli maaşları için referandum çağrısı - 22 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
Gümrüklerde altın ve para sınırına dikkat! Oktan Erdikmen & Uğur Yiğitbaşı
Almanya'nın savaşa girme ihtimali var mı? - Haftanın Yorumu 37. Bölüm Oktan Erdikmen
20 Mayıs 2024 Pazartesi

Enfekte kan skandalı: 3 bin kişi ölmüş olabilir

İngiltere, 1970'li ve 1980'li yıllarda HIV veya Hepatit C bulaşmış kanla tedavi gören binlerce kişiye yaklaşık 12,70 milyar dolarlık tazminat ödeyecek.

Bu dönemde tahminen 30 bin kişiye kontamine kan verilirken, bu hastaların yaklaşık 3 bininin öldüğüne inanılıyor. Bugün yayımlanacak soruşturma raporunda kontamine tedavilerin durdurulma süreci ve sorunun örtbas edilmeye çalışılıp çalışılmadığı gibi konular ele alınacak.

Sunday Times'ın haberine göre İngiltere, 1970'li ve 1980'li yıllarda HIV veya Hepatit C bulaşmış kanla tedavi gören binlerce kişiye tazminat ödemek için 10 milyar sterlinden yani 12,70 milyar dolardan fazla para harcayacak. Bu enfekte kan skandalı, devlet tarafından finanse edilen Ulusal Sağlık Hizmeti tarihindeki en kötü tedavi felaketlerinden biri olarak görülüyor.

Tahminen 30 bin kişiye kontamine kan verildi ve bu hastaların yaklaşık 3 bininin öldüğüne inanılıyor. Mağdurlar ve aileleri, bu hatanın nasıl gerçekleştiğine dair cevaplar arıyor. Sunday Times gazetesi, pazartesi günü yayınlanacak bağımsız bir soruşturma raporundan önce Başbakan Rishi Sunak'ın resmi bir özür dileyeceğini duyurdu ve hükûmetin salı günü (yarın) mağdurlar için planlanan tazminat paketini açıklayacağını belirtti.

Maliye Bakanı Jeremy Hunt, skandalı 'hayatı boyunca yaşadığı en kötü skandal' olarak nitelendirirken, ailelerin öfkesini anladığını ve hükûmetin yeterince hızlı hareket etmediği için özür dilediğini ifade etti. Eski Başbakan David Cameron ve Başbakan Theresa May dönemlerinde skandalın etkileriyle ilgili özür ve kamu soruşturması açıklamaları yapılmıştı. Soruşturma, kontamine tedavilerin durdurulup durdurulmadığı ve sorunun örtbas edilmeye çalışılıp çalışılmadığı gibi konuları ele alacak ve bulgular pazartesi günü kamuoyuna açıklanacak.

Geri Dön 20 Mayıs 2024 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN