Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da silahlanma çatlağı: "Hedef olduk" - 12 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
ALMANYA'DA YENİ VATANDAŞLIK YASASI - Dr. Martin Manzel
Alman istihbaratı hangi Türkleri izliyor? - Haftanın Yorumu 36. Bölüm Oktan Erdikmen
23 Kasım 2023 Perşembe

İsrail-Hamas arasında 4 günlük ateşkes ve esir takası anlaşması

İsrail ve Hamas, Gazze Şeridi'nde 10 gündür devam eden çatışmalara 4 günlük bir ara vermeyi ve esir takası yapmayı kabul etti.

İsrail-Hamas arasında 4 günlük ateşkes ve esir takası anlaşması

Anlaşmaya göre, İsrail, Gazze Şeridi'nin güneyinde 4 gün boyunca, kuzeyinde ise yerel saatle 10.00 ile 16.00 arasında günde 6 saat boyunca hava saldırılarından kaçınacak. Bu süre boyunca, İsrail, Gazze Şeridi'nde herhangi bir askeri operasyon gerçekleştirmeyecek veya herhangi bir kişiyi tutuklayacak.

Ateşkes döneminde İsrail “Gazze Şeridi'nin hiçbir bölgesinde kimseye saldırmayacak veya kimseyi tutuklamayacak. Hamas, anlaşma kapsamında İsrail hapishanelerinde tutulan 150 Filistinli kadın ve çocuğun da serbest bırakılacağını söyledi. Katar'ın arabuluculuğuyla varılan anlaşmada, İsrail hapishanelerinde tutulan çok sayıda kadın ve çocuk mahkumun da serbest bırakılacağı kaydediliyor.

Hamas, anlaşmayı duyurarak, "Ateşkes anlaşmasını duyururken, parmaklarımızın tetikte kalacağını ve muzaffer savaşçılarımızın halkımızı savunmak ve işgali yenilgiye uğratmak için görevde olacağını teyit ederiz" dedi.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu daha önce yaptığı açıklamada, takas anlaşmasına varılsa dahi, ülkesinin savaşa devam edeceğini söylemişti.

AB, ateşkesten memnun

Avrupa Birliği (AB), İsrail ile Hamas arasında sağlanan ateşkes ve esir takası anlaşmasını memnuniyetle karşıladı.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, "Rehin tutulan 50 kişinin serbest bırakılması ve çatışmalara ara verilmesi konusunda varılan anlaşmayı tüm kalbimle memnuniyetle karşılıyorum" dedi.

Von der Leyen, "AB Komisyonu bu arayı Gazze'ye insani yardımların ulaştırılması için kullanmak üzere elinden geleni yapacaktır." ifadesine yer verdi.

AB Konseyi Başkanı Charles Michel de anlaşmadan memnuniyet duyduğunu kaydetti.

Michel, "Gazze'de rehin tutulan kadın ve çocukların serbest bırakılmasına ilişkin anlaşmayı memnuniyetle karşılıyorum. Bu anlaşmaya aracılık eden Katar ve Mısır'a minnettarım. Hamas tüm rehineleri serbest bırakmalıdır. Çatışmalara verilen bu aranın ihtiyaç sahiplerine azami insani yardımın ulaştırılması için kullanılması da büyük önem taşımaktadır" değerlendirmesinde bulundu.

Geri Dön 23 Kasım 2023 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN