Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da emekli maaşları için referandum çağrısı - 22 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
Gümrüklerde altın ve para sınırına dikkat! Oktan Erdikmen & Uğur Yiğitbaşı
Almanya'nın savaşa girme ihtimali var mı? - Haftanın Yorumu 37. Bölüm Oktan Erdikmen
18 Nisan 2024 Perşembe

Hırvatistan seçimlerinde çoğunluğu sağlayan parti yok

Hırvatistan’da halk, dün genel seçimler için sandık başına gitti. Sandık çıkış anketlerine göre, hiçbir parti parlamento çoğunluğunu sağlayamadı.

Hırvatistan'da yapılan son parlamento seçimlerinde, iktidardaki merkez sağ parti Hırvat Demokrat Birliği (HDZ) liderliğindeki hükûmetin, azalan koltuk sayısıyla birlikte yine önde olduğu ancak tek başına çoğunluğu sağlayamadığı belirlendi. Ipsos'un çıkış anketine göre, HDZ'nin 151 koltuklu parlamentoda 58 koltuk kazanması bekleniyor; bu, önceki dönemde elde ettikleri 66 koltuktan az.

Seçimler, Başbakan Andrej Plenkovic ile popülist Cumhurbaşkanı Zoran Milanovic arasında sert bir kampanya sürecinin ardından gerçekleşti. Devlet Seçim Komisyonu, oy verme günü saat 16.30 itibarıyla katılım oranının yüzde 50,6 olduğunu açıkladı. Bu oran, 2020'deki son parlamento seçimlerinde aynı saatte yüzde 34,4 idi.

Siyasi istikrarsızlık ve ittifaklar

Eğer seçim sonuçları doğrulanırsa, HDZ'nin azalan desteği ve parlamentodaki koltuk dağılımı nedeniyle, Hırvatistan'da siyasi istikrarsızlık dönemi başlayabilir. Bu durum, farklı siyasi görüşlere sahip partiler arasında yeni ittifaklar kurulmasını gerektirebilir.

Başbakan ve cumhurbaşkanı arasındaki mücadele

Başbakan Plenkovic ve Cumhurbaşkanı Milanovic arasındaki mücadele, ülkenin yüksek enflasyon, iş gücü sıkıntısı ve düzensiz göç gibi sorunlarla mücadele ettiği bir dönemde daha da belirginleşti. Plenkovic, Milanovic'i Rusya yanlısı olmakla suçlarken, Milanovic ise seçimleri 'ülkenin geleceği üzerine bir referandum' olarak nitelendirerek, vatandaşlara HDZ dışında herkese oy vermeleri çağrısında bulundu.

Yolsuzlukla mücadele, Hırvatistan'ın 2013'te Avrupa Birliği'ne katılmasının anahtar unsurlarından biri olarak görülüyor. Plenkovic'in döneminde birkaç bakanın yolsuzluk suçlamaları nedeniyle istifa etmesi, bu konudaki hassasiyeti artırmış durumda.

Geri Dön 18 Nisan 2024 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN