Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da silahlanma çatlağı: "Hedef olduk" - 12 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
ALMANYA'DA YENİ VATANDAŞLIK YASASI - Dr. Martin Manzel
Alman istihbaratı hangi Türkleri izliyor? - Haftanın Yorumu 36. Bölüm Oktan Erdikmen
01 Aralık 2023 Cuma

Guterres: İklim çöküşünü yaşıyoruz

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, dünyanın iklim çöküşünü gerçek zamanlı olarak yaşadığını ve bu durumun yıkıcı etkilerinin olduğunu belirtti.

Dünya Meteoroloji Örgütü'nün (WMO) 2023 Küresel İklimin Durumu raporuna göre, deniz seviyesi ve sıcaklıklar rekor kırarken, Antarktika'daki deniz buzu seviyesi rekor düşük seviyelere indi.

Guterres, İsviçre buzullarının son iki yılda yüzde 10 hacim kaybettiğini ve Nepal'deki buzulların çekilmesinin hızı ve dramatik sonuçları karşısında şaşkına döndüğünü ifade etti. Bu yıl dünya çapında yangınlar, seller ve kavurucu sıcaklıklarla toplumlar sarsıldı ve rekor sıcaklık artışları, dünya liderlerini harekete geçirmeye çağrıda bulundu.

Guterres, küresel sıcaklık artışını 1,5 dereceyle sınırlamak için bir yol haritası olduğunu ve COP28'de liderlerin bu hedefi canlı tutmak için harekete geçmeleri gerektiğini vurguladı. Bu kapsamda, küresel yenilenebilir enerji kapasitesinin üç katına çıkması, enerji verimliliğindeki ilerleme hızının iki katına çıkması ve fosil yakıtlardan çıkış için net bir takvim belirlenmesi gerektiğini belirtti.

Guterres, liderlerin gezegeni korumak için hareket etmesi gerektiğini, Kayıp Zarar Fonu'na cömert katkıda bulunmaları ve gelişmiş ülkelerin 100 milyar dolarlık iklim finansmanı taahhüdünü yerine getirmeleri gerektiğini söyledi. WMO raporu, 2023'ün kayıtlardaki en sıcak yıl olacağını ve bu yılın küresel ortalama sıcaklıklarının sanayi öncesi dönem ortalamasının yaklaşık 1,4 derece üzerinde olduğunu gösterdi. Son 9 yılın kayıtlardaki en sıcak yıllar olduğu belirtildi.

Geri Dön 01 Aralık 2023 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN