Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da emekli maaşları için referandum çağrısı - 22 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
Gümrüklerde altın ve para sınırına dikkat! Oktan Erdikmen & Uğur Yiğitbaşı
Almanya'nın savaşa girme ihtimali var mı? - Haftanın Yorumu 37. Bölüm Oktan Erdikmen
15 Eylül 2023 Cuma

EZB üçüncü kez faiz artırdı

Avrupa Merkez Bankası (EZB), üçüncü kez faiz artışına gitti. EZB, temel politika faizlerini 25 baz puan artırdı.

Yapılan açıklamada, refinansman faizinin yüzde 4,50, mevduat faizinin yüzde 4 ve marjinal fonlama faizinin yüzde 4,75'e yükseltildiği belirtildi. Bu karar, enflasyon hedefine ulaşma amacıyla alındı.

EZB'nin önümüzdeki iki yıl için enflasyon beklentileri revize edildi. 2023'teki enflasyon beklentisi yüzde 5,6'ya yükseltilirken, 2024'teki beklenti yüzde 3,2 ve 2025'teki beklenti yüzde 2,1 olarak belirlendi. Bu kararlar, enflasyonun uzun süre yüksek seyretmesinin beklendiğini yansıtıyor.

EZB Başkanı: Enflasyonu kontrol altına almak için faiz artırıyoruz

EZB Başkanı Christine Lagarde, yüksek faizlerin resesyona yol açabileceği endişelerini ele alarak, faiz artışlarının enflasyonu kontrol altına almak ve fiyat istikrarını sağlamak amacıyla alındığını açıkladı. Lagarde ayrıca, düşük gelirli kesimin yüksek fiyatlar nedeniyle daha fazla etkilendiğini belirtti ve enflasyona karşı verdikleri mücadelenin süreceğini vurguladı.

Bu faiz artışıyla birlikte EZB, mevduat ve refinansman faizlerini 1999'dan, marjinal fonlama faizini ise 2001'den bu yana en yüksek seviyeye çekmiş oldu. EZB, ekonomik verileri yakından izlemeye devam ediyor ve enflasyonun orta vadeli hedefe ulaşması için kararlılıkla çalıştığını ifade ediyor.

Geri Dön 15 Eylül 2023 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN