Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da silahlanma çatlağı: "Hedef olduk" - 12 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
ALMANYA'DA YENİ VATANDAŞLIK YASASI - Dr. Martin Manzel
Alman istihbaratı hangi Türkleri izliyor? - Haftanın Yorumu 36. Bölüm Oktan Erdikmen
14 Mart 2024 Perşembe

Dünyada her 6 saniyede 1 çocuk ölüyor

Birleşmiş Milletler raporuna göre, son 20 yılda dünya çapında çocuk ölümleri azalsa da, hâlen her 6 saniyede bir çocuk hayatını kaybediyor.

Birleşmiş Milletler Çocuk Ölümleri Tahminleri Kuruluşlar Arası Grubu (BM IGME) tarafından yayımlanan 2022 yılı raporuna göre, 5 yaşını doldurmadan ölen çocuk sayısı tarihin en düşük seviyesine, 4,9 milyona geriledi. 2000 yılından bu yana, küresel 5 yaş altı çocuk ölüm oranında yüzde 51'lik bir azalma yaşandı. Ayrıca, 2022'de 5 yaş altındaki çocuklarla birlikte 5-24 yaş arasında 2,1 milyon genç hayatını kaybetti; bu ölümler özellikle Sahra altı Afrika ve Güney Asya'da yoğunlaştı.

Çocuk ölümleri azalsa da, her 6 saniyede bir çocuğun öldüğü belirtilirken, orta ve düşük gelirli ülkelerde çocuk ölümlerinde kaydedilen azalmanın temel sağlık hizmetlerine ve çocuk sağlığına yapılan yatırımlar sayesinde olduğu vurgulandı. En yoksul ortamlarda doğan çocukların 5 yaşına gelmeden ölme ihtimalinin, en varlıklı ortamlarda doğanlara göre iki kat fazla olduğu da ifade edildi. Mevcut trendin devam etmesi durumunda, 2030'a kadar yaklaşık 35 milyon çocuğun 5'inci yaş günlerini göremeden hayatını kaybedeceği, bunların büyük bir bölümünün Sahra altı Afrika ve Güney Asya'da olacağı belirtildi.

Geri Dön 14 Mart 2024 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN