Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Dünya çapında yazılım krizi: Büyük reset endişesi- 19 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
Gümrüklerde altın ve para sınırına dikkat! Oktan Erdikmen & Uğur Yiğitbaşı
Almanya'nın savaşa girme ihtimali var mı? - Haftanın Yorumu 37. Bölüm Oktan Erdikmen
01 Kasım 2023 Çarşamba

Dünya Bankası: Petrolün varili 150 doları aşabilir

Dünya Bankası, Orta Doğu'da çatışmaların yayılması halinde petrol fiyatlarının varil başına 150 doların üzerine çıkabileceği uyarısında bulundu.

Bu, Rusya-Ukrayna savaşının ardından enerji ve gıda fiyatlarında büyük bir artışa yol açabilir. Başlangıçta 90 dolar civarında olan petrol fiyatları düşeceği öngörülüyordu. Ancak Dünya Bankası'nın son projeksiyonları, Orta Doğu'daki olumsuz senaryoya göre, 1970'lerdeki petrol krizine benzer bir durumun ortaya çıkabileceğini gösteriyor.

Neden önemli?

Arap petrol üreticisi ülkeler, 1973'te İsrail'e destek veren ABD ve diğer ülkelere petrol ihracatını kestiğinde petrol fiyatlarının artmasına neden olmuştu. Dünya Bankası Ekonomisti Indermit Gill, Orta Doğu'daki son çatışmanın, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin hemen ardından gerçekleştiğini ve bu olayın emtia fiyatlarında en büyük artışa yol açan olay olduğunu belirtti. Bu savaşın küresel ekonomi üzerindeki yıkıcı etkileri hala hissediliyor ve petrol ile gaz arzının sekteye uğradığı bir dönem yaşanıyor. Gill, siyasetçilere dikkatli olma çağrısı yaptı.

Dünya Bankası, çatışmanın artması halinde emtia fiyatlarının kötüleşeceği konusunda uyarıda bulunuyor. Bankanın raporunda, Rusya'nın Ukrayna'daki savaşın yarattığı aksaklıkların, Orta Doğu'daki son çatışmanın emtia piyasalarında "çifte bir şok" etkisi yaratabileceği ve bu durumun emtia piyasalarını "tehlikeli sularda" sürükleyebileceği ifade ediliyor. Raporda, çatışmanın tırmanması durumunda petrol ve diğer emtia fiyatlarının artabileceği büyük bir riskin söz konusu olduğu ve bu durumun bölgesel ve küresel gıda güvensizliğini artırabileceği vurgulanıyor.

Geri Dön 01 Kasım 2023 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN