Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Dünya çapında yazılım krizi: Büyük reset endişesi- 19 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
Gümrüklerde altın ve para sınırına dikkat! Oktan Erdikmen & Uğur Yiğitbaşı
Almanya'nın savaşa girme ihtimali var mı? - Haftanın Yorumu 37. Bölüm Oktan Erdikmen
18 Kasım 2023 Cumartesi

Avrupa gereksiz antibiyotik kullanımını azaltamıyor

Avrupa Birliği (AB), gereksiz antibiyotik kullanımıyla mücadelede koyduğu hedefe yaklaşmakta zorluk çekiyor.

AB, 2025 yılına kadar gereksiz antibiyotik kullanımını yüzde 25 oranında azaltmayı hedefliyor. Ancak, AB'nin sağlık kuruluşu Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezinin (ECDC) verilerine göre, Avrupa ülkeleri bu hedefi tutturma yolunda henüz kayda değer mesafe kaydedemedi. Avrupa'da her yıl 35 bin kişi, gereksiz antibiyotik kullanımına bağlı olarak hayatını kaybediyor.

En çok Malta'da, en az Almanya'da kullanılıyor

ECDC'nin verilerine göre, AB'de en çok antibiyotik Malta'da (yüzde 42) kullanılıyor. Bunu sırasıyla Fransa (yüzde 28), Yunanistan (yüzde 27), İtalya (yüzde 26) ve İspanya (yüzde 25) izliyor.

En az antibiyotik kullanan ülke ise Almanya (yüzde 15). AB ortalaması ise yüzde 23 olarak belirlendi.

Vatandaşların yalnızca yarısı antibiyotiklerin virüsleri öldürmediğini biliyor

AB'nin mart ayında 27 üye ülkede yaptırdığı "Eurobarometer" adlı anketine göre, AB vatandaşlarının yalnızca yüzde 50'si antibiyotiklerin virüsleri öldürmediğini biliyor. Yüzde 39'u aksi yönde görüş bildirdi, yüzde 11'i konuyla ilgili bilgi sahibi olmadığını kaydetti.

Antibiyotik kullanımının azaltılması neden önemli?

Antibiyotikler, bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Ancak, gereksiz antibiyotik kullanımı, bakterilerin antibiyotiklere karşı direnç geliştirmesine neden olabilir. Bu durum, antibiyotiklerin etkililiğini azaltarak, ciddi enfeksiyonların tedavisini zorlaştırır.

AB, gereksiz antibiyotik kullanımıyla mücadele için çeşitli önlemler alıyor. Bu önlemler arasında, antibiyotiklerin doğru kullanımının teşvik edilmesi, antibiyotiklerin reçetesiz satışının kısıtlanması ve hastalara antibiyotik kullanımının riskleri ve faydaları hakkında bilgi verilmesi yer alıyor.

Geri Dön 18 Kasım 2023 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN