Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da silahlanma çatlağı: "Hedef olduk" - 12 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
ALMANYA'DA YENİ VATANDAŞLIK YASASI - Dr. Martin Manzel
Alman istihbaratı hangi Türkleri izliyor? - Haftanın Yorumu 36. Bölüm Oktan Erdikmen
12 Mayıs 2024 Pazar

Avusturya'da bu hafta neler yaşandı?

Avusturya'nın gündeminde bu hafta; tartışmalı iltica yasası, aile birleşimi ve sağlık sistemindeki sorunlar vardı. İşte yaşananlar...

Avusturya'da bu hafta neler yaşandı?

Avusturya Başbakanı Karl Nehammer, sığınma hakkı kapsamında aile birleşiminin suistimal edildiğini savunarak ailelere DNA testi yapılmasını önerdi. Ayrıca aile birleşimi için gelir şartı getirilmesinin de gerektiği ifade edildi. Nehammer ülkeye çalışmak için gelen göçmenlere yönelik kriterlerin, sığınmacı aileler için de uygulanabileceğini savundu. Ancak koalisyon ortağı Yeşiller Partisi söz konusu önerileri sert eleştirdi ve kesinlikle destek verilmeyeceği açıklandı.

Steiermark Eyalet Valisi Christopher Drexler de aile birleşimine karşı çıkarak "Avusturyalı çocukların eğitim hakkı, mültecilerin aile birleşiminden daha önemli" dedi. Ayrıca, AB Komisyonu ve AB Parlamentosu'na, aile birleşimi politikalarını sıkılaştırma çağrısında bulundu ve bu politikaların sayısal olarak büyük bir sorun oluşturduğunu belirtti.

Tartışmalı iltica yasası

Vorarlberg, Avusturya'da 1 Haziran itibarıyla iltica yasasını uygulamaya başlayacak ilk eyalet olacak. Bu yasa kapsamında her sığınmacı ve sığınma hakkına sahip kişi, değerler kursuna katılacak, Almanca öğrenecek ve toplum hizmetine bağlılık sözü verecek. Eğer bu şartlara uyulmazsa, önce uyarı yapılacak, ardından sığınma yardımlarında kesintiye gidilecek.

Geçen yıl, Viyana'nın ÖVP lideri Karl Mahrer, federal başkentte benzer bir yasanın çıkarılması gerektiğini savundu. Mahrer, mültecilerin ev sahibi ülkeyle özdeşleşmeleri ve değerleri kabul etmeleri gerektiğini belirtti. ÖVP liderliğindeki diğer eyaletlerden de benzer destekler geldi.

Sağlık sistemi alarm veriyor

Viyana’da hastenelerdeki kalifiye personel ve ekipman eksikliği nedeniyle MR ve bilgisayarlı tomografi (BT) çekimleri için bekleme süreleri her geçen gün arttığı belirtildi. Ülkede, 2017 yılında sağlık alanında yapılan reformlarda, bilgisayarlı tomografide bekleme süresi 10 gün, MR incelemelerinde ise en fazla 20 iş gününe düşürülmüştü. Ancak yeni istatistiklere göre, bu süre yeniden 2,5 aya kadar yükseldi.

SPÖ'nün lideri Philip Kucher, sağlık sisteminin iyileşmek yerine kötüleştiğini belirtti ve önümüzdeki seçimlerde bu durumun belirleyici olacağını ifade etti. Kucher, SPÖ'nün iktidara gelmesi durumunda kamusal sağlık sistemini güçlendireceklerini söyledi, aksi takdirde sistemin çökme tehlikesiyle karşı karşıya kalacağını vurguladı. Ayrıca, SPÖ, sağlık sisteminin iyileştirilmesi amacıyla herkesin 14 gün içinde doktor randevusu alabilmesini garanti altına almayı hedefliyor.

Kripto para çetesine baskın: 6 kişi tutuklandı

Kriminal Polis ve Siber Suçlar Merkezi tarafından gerçekleştirilen ortak operasyonda, uluslararası kripto para dolandırıcılığı yapan bir çete çökertildi. Çete üyelerinin, sosyal medya ve influencerlar aracılığıyla kendilerini kripto para borsasında 'güvenilir aracı kurum' olarak gösterip, binlerce kişiyi 6 milyon avro zarara uğrattıkları bildirildi. Çetenin, 2017’de, "LoopX" adı altında kripto para birimi ile piyasaya giriş yaparak, yatırımcıları yüksek getiri vaadiyle kandırdığı belirtildi. Ancak, LoopX’in hiç bir değeri olmadığı ortaya çıkınca, dolandırıcıların kayıplara karıştığı ifade edildi.

Viyana, en şeffaf belediye seçildi

Uluslararası Şeffaflık Örgütü (TI) tarafından hazırlanan bir endekse göre; Viyana Belediyesi, Avusturya'daki en şeffaf belediye seçildi. Başkent, 100 üzerinden 87,57 puan alarak zirveye yerleşti. İkinci ve üçüncü sırada ise Graz ve Linz belediyeleri yer aldı. Endeks, bütçe, yönetim, kamu mülklerinin satışı, internet sitelerinin kullanıcı dostu olması ve vatandaşın düzenli olarak bilgilendirilmesi dikkate alınarak hazırlandı.

Geri Dön 12 Mayıs 2024 Pazar Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN