Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da emekli maaşları için referandum çağrısı - 22 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
Gümrüklerde altın ve para sınırına dikkat! Oktan Erdikmen & Uğur Yiğitbaşı
Almanya'nın savaşa girme ihtimali var mı? - Haftanın Yorumu 37. Bölüm Oktan Erdikmen
05 Mayıs 2024 Pazar

Avusturya'da bu hafta neler yaşandı?

Avusturya'nın gündeminde bu hafta; sığınmacılara yapılan yardımlar, çökertilen oto-hırsızlık çetesi ve işsizlik vardı. İşte yaşananlar...

Avusturya'da bu hafta neler yaşandı?

Viyana Havalimanı'nda, İstanbul'a seyahat eden iki erkek yolcunun bavullarında toplamda 700 bin avro nakit para bulundu. Şahısların kuzen olduğu ve birinin el bagajında ilk olarak 320 bin avro tespit edildiği belirtildi. Polisin, "Yanınızda daha fazla nakit para var mı?" sorusuna yolcuların "Hayır" cevabı vermesine rağmen, diğer bavullarda yapılan aramada ek olarak 380 bin avro daha bulundu. Yolcular, bu parayı Türkiye'de yapacakları alışveriş için kullanacaklarını iddia ettiler. Yolcuların yanlarında bildirmedikleri bu yüksek miktarda nakit para bulundurdukları için gümrük yetkilileri tarafından paraya geçici olarak el konuldu ve mali soruşturma başlatıldı.

Kiraladığı evi kenevir tarlasına çevirmiş

Başkent Viyana’da biriken kiralar nedeniyle tahliye edilen bir dairenin kenevir tarlasına dönüştürüldüğü tespit edildi. Viyana polisi, kenevir tarlasının, icra memurlarının daireyi tahliye etmek için girdiği sırada tesadüfen keşfedildiğini açıkladı. İncelemelerde, dairede binden fazla kenevir bitkisinin bulunduğu ancak tamamının kuruduğu, satış ya da tüketime uygun olmadığı ortaya çıktı.

"Sığınmacılara 1000 avronun üzerinde yapılan yardımlar kesilsin"

FPÖ'lü Dominik Nepp, sığınmacılara yapılan 'aylık 1000 avro üzerindeki tüm sosyal yardımların' durdurulması çağrısında bulundu. Nepp, Viyana'nın sığınmacılar nedeniyle büyük bir felakete sürüklendiğini iddia ederek, Belediye Başkanı Michael Ludwig'e müdahale etmesi için çağrıda bulundu. Ayrıca, Viyana okullarının okuma yazma bilmeyen Suriyeli ve Afgan çocuklar tarafından istila edildiğini öne sürdü. Nepp, 2025'te yapılacak belediye seçimlerinde başkan seçilirse, sığınmacılara yapılan yardımları keserek, bu yardımları sadece Avusturya vatandaşlarına yönlendireceğini ifade etti.

Viyana merkezli oto-hırsızlık çetesi çökertildi

Viyana'da, otomobil hırsızlığı yapan bir çeteyle ilgili düzenlenen operasyonda 24 kişi gözaltına alındı. Viyana polisi, gözaltına alınan çete üyelerinin 12 ile 17 yaş aralığında olduğunu ve çoğunluğunun Suriye, Afganistan, Sırbistan, Tunus gibi ülkelerden gelen gençlerden oluştuğunu açıkladı.

Avusturyalıların yüzde 12’si gıda yoksulu

Avusturya Sağlık Şirketi tarafından yapılan bir araştırma, geçtiğimiz yıl halkın yüzde 12’sinin orta ve şiddetli gıda yoksulluğundan etkilendiğini ortaya koydu. Raporda, gıda yoksulluğunun özellikle, gençleri, eğitim seviyesi düşük grupları, işsizleri ve hastaları etkilediği belirtildi. Gıda yoksulluğu nedeniyle 420 binden fazla kişinin öğün atlamak zorunda kaldığı veya gün boyunca hiçbir şey yemediği ifade edildi. 

İşsiz sayısı yüzde 11 arttı

Avusturya'da işsizlik oranı, nisan ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11 artış göstererek 367 bin 847 kişiye ulaştı. İşsizlik oranı yüzde 6,8'e yükseldi. İşsizlerin 160 binden fazlası yabancı uyruklu olup, bu gruptaki artış oranı yüzde 16,9 olarak kaydedildi. Avusturya kökenli işsizlerin oranı ise yüzde 7 seviyesinde.

Geri Dön 05 Mayıs 2024 Pazar Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN